Sokrates'in Savunması - Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı

Rümeysa

Forum Üyesi
22 Eyl 2022
1,257
0
0
64380dca86b247148caf55a6.jpg
Kitap Sokrates'in bazı konularda suçlanması ve yargı süreçlerini anlatmaktadır. Özgün bir yapıt olan kitapta Platon Sokrates'in anlattıklarını mükemmel bir felsefi anlatımla kale almıştır.

Sokrates'in Savunması - Konusu

Sokrates'in Savunması Yunan filozof Platon tarafından kaleme alınmış; Antik Yunan filozofu Sokrates'in Atinalı bir grup tarafından şehir tanrılarını inkar edişi, gençleri kötü yola sürüklemesi gerekçeleri ile suçlanışını ve bu nedenle yargılanış süreci ve cezalandırılmasını konu edinmektedir.

Sokrates'in Savunması -Kitap Özeti

Sokrates bir grup insan tarafından ahlaksızlıkla ve yalancılıkla suçlanmaktadır ama kimin suçladığı belli değildir. Ancak Sokrates Meletos'tan şüphelenmektedir. Aynı şekilde Aristophanes de Sokrates'i suçlayan kişiler arasındadır. Tanrılar Sokrates'i en bilgili kişi olarak göstermiştir. Buna şaşıran Sokrates kendinden daha bilgili kişilerin de olduğunu kanıtlamak için sürekli bir arayış halindedir. Bu süreçte Sokrates'in düşmanları da artar.

Sokrates'e göre sadece Tanrı en çok bilgiye sahip olandır. Sokrates bu arayış sürecinde etrafındakilerin kendisi hakkında attığı iftiraların farkına varamamıştır. Çevresinde insanlar onun kötü, ahlaksız ve gençleri yoldan çıkaran biri olduğunu, tanrıları inkar ettiğini söylemektedir. Bu iftiralar Sokrates'in mahkemeye çıkarılmasına neden olur. Ancak Sokrates'in mahkum olmak veya ölmek çok umurunda değildir. Onun için önemli olan doğruların ortaya çıkmasıdır.

Sokrates mahkemede geri adım atmaz çünkü Sokrates tehlikelere karşı dimdik ayakta duran cesur bir insandır. O sadece saf kötülükten korkmaktadır. Dünya hayatını çok umursamaz ve sadece Tanrılar karşısında eğilir. Mal da mülk de öğrenciler de onun değildir.

Sokrates mahkeme tarafından suçlu bulunur. Mahkeme Sokrates'i sürgüne gönderirse gittiği yerde halkı kendi safına çekecektir, para cezası verilse ödeyecek parası yoktur. Bu nedenle Sokrates'e ölüm cezası verilir. Sokrates zaten bu kararı beklediği için hiç şaşırmaz. Ağlayıp sızlamaz ve soğukkanlı davranır.

Sokrates ölümden korkmaz. Yaptıklarına da pişman değildir. Ona göre ölüm yeni bir başlangıç ve yeni bir yolculuktur. Sokrates için bu hayatta en önemli olan şey erdemli olmak, ahlaklı olmak ve dürüst olmaktır. Ayrıca ahirette ona hesap soracak kimse de yoktur. Sokrates'in Atinalılardan son bir dileği vardır o da eğer çocukları doğru yoldan ayrılırsa ve erdemli olmazsa çocuklarını doğru yola sokmalarını ister.

Sokrates'in Savunması - Karakterleri ve Sayfa Sayısı

Sayfa Sayısı: 200

Karakterler: Sokrates, Aristophenes, Atina Halkı, MeletosDevami...
 
Üst