Robinson Crusoe - Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı

Rümeysa

Forum Üyesi
22 Eyl 2022
1,257
0
0
64380cfd86b247148caf5596.jpg
İnternet üzerinde birçok kitabın özeti merak edilerek aranır. Bunlardan biri de Robinson Cruse olmaktadır. Daniel Defoe tarafından oldukça geçmiş yıllarda yazılan bu kitap, büyük bir başarı ile günümüze kadar gelmiştir.

Kitap Özeti Oku

Çocukluğundan beri maceraperest bir yapıya sahip olan Robinson Crusose, tüm dünyayı gezmeye başlar. Bu deniz maceraları esnasında çeşitli talihsiz kazalar yaşar. Özellikle yaşadığı iki kaza onu bir süre bunlardan uzak tutsa da içindeki bu sevgiye dayanamayıp yeniden denizlere döner. İşte bu sefer geçirdiği büyük kaza onun için yeni bir hayatın başlangıcı olmuştur.

Geçirdiği kaza sonucu ıssız bir adaya düşen Robinson, kaderine razı olur ve burada hayatta kalmaya çalışır. Adayı keşfetmeye başlar. Barınak yapar, tarıma başlar, su bulur ve hayatta kalabilmek için gereken her şeye sahip olmaya başlar. Günlerini tek başına ve sessiz şekilde geçirmeye alışmaya başlar.

Tam 24 yılını bu şekilde yalnız başına geçiren Robinson, adada her günü için günlük tutmaya başlar. Bir gün, hiç beklenmedik bir şey olur ve adaya hiç de hoş olmayan beklenmedik davetsiz misafirler gelir. Bu misafirlerle mücadele etmeyi başaran Robinson, içlerinden birini de kendine esir alır. Ona, onu elde ettiği günün adını verir ve ona Friday yani Cuma diye seslenmeye başlar.

Artık bu yamyam, Robinson'un en yakın arkadaşı olmuştur. Burada birlikte yaşam mücadelesi vermeye başlarlar. Bir gün beklenmeyen bir gemi tarafından adaya saldırı düzenlenir. Bu gemiyi ele geçirir Robinson, İngiltere'ye geri döner. Ancak onun için hiçbir şey değişmemiştir, hala içerisinde macera tutkusu devam eder.

Konusu

Normal bir ailenin en küçük oğlu olan Robinson, babasının avukat olmasını istemesine rağmen dünyaya gezmeye karar verir. Bu yolculuklar esnasında talihsiz bir kaza sonucu ıssız bir adaya düşer ve hayatının 28 senesini geçirir. Kitap ilk çıktığından beri oldukça yüksek ilgiyle karşılaşmıştır. Günümüzde de hala oldukça fazla tercih edilir.

Karakterleri ve Sayfa Sayısı

İlkokul çağı öğrencileri tarafından özellikle öğretmenlerinin önermesi ile okunan bu kitap 200 sayfadan oluşur. İki karakter temel olarak yer verilen ana karakterdir.

Robinson Cruse: Talihsiz bir kaza sonucu geldiği ıssız ve kimsesiz adada yaşayan denizci.

Friday: Yamyam. Ancak zamanla Robinson'un arkadaşı olur.Devami...
 
Üst