Pal Sokağı Çocukları - Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı

Rümeysa

Forum Üyesi
22 Eyl 2022
1,257
0
0
64380dce86b247148caf55a8.jpg
Pal Sokağı Çocukları, 20. yüzyılın başlarında savaş yıllarında geçmekte olan bir eser olarak bilinmektedir. Budapeşte'nin yoksul bir semtinde geçmekte olan eser de yoksul çocukların, Kızıl Gömlekliler olarak bilinen zengin çocuklardan korunması konu edinilmektedir.

Pal Sokağı Çocukları Kitap Özeti Oku

Pal Sokağı Çocukları, Budapeşte'de savaş yıllarında geçmekte olan bir hikayedir. Sokaklarda oyun oynayarak savaşın olumsuz etkilerine karşı direnen çocuklar vardı. Budapeşete sokaklarının ise boş sokaklar olmasına rağmen inşaatta artıyordu. Çocuklar ise mahallelerinde yer alan bir avuç toprak için mücadele veriyordu. 1889 yılında ise Budapeşte'de Macun Biriktirme Derneği kurulur. Bu dernekte macunların kurumasını önlemek için cam kenarlarında çiğnenmesi gerekmektedir. Pal Sokağı Çocuklarının Budapeşte'de geçmekte olan bir hikaye olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Dernek üyelerinin birçoğu ise okul arkadaşları olarak bilinmektedir. Birbirlerinden de ayrılmazlar. Çocukların kendileri için seçtikleri bir arsayı ise vatan edindikleri söylenebilir. Dernek üyelerinden birisinin kandırılarak bir ihanet yapılır ve mücadeleler sonrasında yapılan ihanet anlaşılır. Toprağı korumak için savaş veren çocuklardan birisinin stratejik teknikleri sayesinde toprakların işgal edilmesinin önüne geçilmiş olur.

Pal Sokağı Çocukları Konusu

Pal Sokağı Çocukları adlı eserde topraklarını korumaya çalışan yoksul çocukların, Kızıl Gömlekliler olarak bilinen zengin çocuklardan oyun sahalarını koruma mücadeleleri konu edinilmektedir. Çocukların örgütlenerek arsalarını savunma hikayelerini anlatan bir eser olarak da ifade edilebilmektedir. Budapeşte'nin yoksul semtlerinde geçen bir hikaye olarak bilinmektedir.

Pal Sokağı Çocukları Karakterleri

Boka: Güvenilir, zeki ve oldukça cesur bir çocuk olarak tanınmaktadır. Sahip oldukları bu özellikler nedeniyle de Macun Biriktirme Derneğinin başkanı seçilmiştir.Ats ve Pastzor: Kızıl Gömleklilerin lideri olarak bilinen iki kardeş oldukları bilinmektedir.

Nemecsek: Sarı saçlı, cılız ce verilen her emre koşulsuz bir şekilde uyan tek üyedir.

Gerep: Macun Biriktirme Derneği üyelerinden birisi gibi görünse de Kızıl Gömleklilerin üyesi olan bir casustur.

Pal Sokağı Çocukları Sayfa Sayısı

Pal Sokağı Çocukları, 244 sayfalık bir kitap olarak bilinmektedir. Kitaptan çıkarılacak olan sonucun ise insanların neler yapacağına ve insanların ne olduğuna dair ön yargıda bulunulmaması gerekmektedir. Kitapta hem büyükler için hem de küçükler için birçok ders verici öğüt yer almaktadır.Devami...
 
Üst