Bilim insanları hazırlanıyor: Apophis gök taşı Dünya'nın çok yakınından geçecek

Cetin72

Forum Üyesi
20 Kas 2023
1,420
0
0
Bilim insanları hazırlanıyor: Apophis gök taşı Dünya'nın çok yakınından geçecek

Potansiyel olarak tehlikeli olan Apophis asteroidinin Dünya'ya 32 bin kilometreden daha yakın bir mesafeden geçeceği açıklandı. Bu yakın karşılaşmanın,13 Nisan 2029'da gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Uzay şirketleri de nadir görülen bu karşılaşma için hazırlıklara başladı.

n2IB284bgECdRo_bXMlSoQ.jpg

Gezegenimizi tehdit edebilecek bir asteroid, beş yıl içinde Dünya'nın yakınından geçecek.
bQ2h8ZCDmUG6huRFy_zZ9w.jpg

Apophis adı verilen bu asteroidin, 13 Nisan 2029'da Ay'dan on kat daha yakın bir mesafeden geçeciği tahmin ediliyor.
L6n0MixQXUKBgDLUdoiXTQ.jpg

İlk keşfedildiğinde potansiyel bir tehlike olarak kabul edilse de, yapılan yeni gözlemler, asteroidin önümüzdeki en az 100 yıl boyunca Dünya’ya çarpma olasılığının bulunmadığını gösterdi. Ardından Apophis, uzay ajansının "riskli asteroid" listesinden çıkarıldı.
T03E-F2juEWQVlMJ3tkunw.jpg

Apophis'in boyutları ve çarpma ihtimali düşünüldüğünde, olası bir çarpma ciddi hasara neden olabilir. Ancak uzmanlar bu tür büyük nesnelerin Dünya'ya çarpma olasılığının nadir olduğunu söylüyor. Ancak yine de potansiyel tehlikenin göz ardı edilmememesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.
GVGNpeCYtEG1tJj-QT-leA.jpg

Bilim insanları, Apophis'in Dünya'nın çekim alanıyla etkileşimini anlamak için yaklaşan geçiş sırasında asteroiti incelemeyi planlıyorlar. Bu yakın geçiş, asteroitin bileşiminde veya yüzeyinde değişikliklere neden olabilir. Bilim insanları bunları gözlemlemek ve belgelemek için hazırlanıyor.
8NuUruVD9023u94nt3vLew.jpg

Özel uzay şirketleri de Apophis'e yaklaşmak için farklı görev önerileri sunuyor. Blue Origin, Apophis'e düşük maliyetli görevler için yörünge platformu Blue Ring'i kullanmayı önerirken, ExLabs ise asteroitin içeriğini incelemek için yeni bir sistem öneriyor.
6gggwExw_kuiu72KE4PS4w.jpg

NASA da bu fırsattan yararlanmak için çeşitli planlar yapıyor. OSIRIS-REx uzay aracı, Apophis'i incelemek ve olası değişiklikleri gözlemlemek için yola çıktı bile. Ayrıca, Janus misyonunda kullanılmak üzere tasarlanan iki yedek uzay aracı da Apophis'i incelemek için kullanılabilir durumda.
kcgeuGygxkWDN4-UcrNWIA.jpg

Bu yakın karşılaşma, bilimsel araştırmalar için büyük bir fırsat sunarken, aynı zamanda gelecekte de daha fazla görevin duyurulmasına yol açabileceği düşünülüyor.
f-ug2FdEtUeXSah9NzJIYw.jpg

Çoğu göktaşı Mars ve Jüpiter arasındaki uzay kuşağında bulunsa da, bazı istisnalar bulunuyor. Apophis, Aten ailesi olarak bilinen bir gruba ait ve bu dev kayalar çoğunlukla Dünya’nın yörüngesinde dolaşıyor. Bu durum Aten asteroidlerinin özellikle tehlikeli kılıyor, çünkü Güneş’e çok yaklaşıyorlar, bu onların aşırı parlamasına neden olarak Dünya’daki teleskoplardan gözlem yapılmasını engelliyor.

 
Üst