• Vaynet.net, Türkçe içerikli genel forum sitesi ve eğlenceli paylaşım sitesi olarak kullanıcılara keyifli ve etkileşim dolu bir forum deneyimi sunuyor. Forum sitemizde merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilir ve bildiğiniz konularda da diğer forum üyelerimize yardımcı olabilirsiniz.

Foruma katılmak için BURAYA TIKLAYIN

TIR şoförleri diken üstünde | Gizlice binip, havasızlıktan ölüyorlar

denizz

Forum Üyesi
Edirne'de son 14 günde 6 kaçak göçmen, gizlice bindikleri TIR'ların dorsesinde havasızlıktan öldü. Art arda gelen ölüm haberleri üzerine, Avrupa'ya yük götürmek için kente gelen TIR sürücüleri, TIR parklarında ve kuyruklarda diken üstünde bekliyor. Kaçak göçmen tehlikesine karşı bazı firmalar ise araçlara güvenlik kamerası sistemi kurmaya başladı.

dggsnRXDXUqn1rFf0xIV4A.jpg
Türkiye'den aldıkları ihraç yüklerini Avrupa ülkelerine taşıyan TIR'lara gizlice göçmenlerin binmesi araç şoförlerine büyük zorluk yaşatıyor.
shGoWY56_E-cyQFSgN25VQ.jpg
Edirne'de son 14 günde gizlice bindikleri TIR'ların dorselerinde 6 kaçak göçmen havasızlıktan yaşamını yitirirken, bazı firmalar çareyi araçlara güvenlik kamerası sistemi kurmakta buldu.
ugrTQJpQNESqo4KGl7Ewdw.jpg
Sürücüler, aracın önü, arkası, dorse içi ve mühür kısmına kurulan kameralardan, şoför mahallindeki ekran aracılığıyla kaçak yolcu binişini takip edebiliyor.
x4YJAjSM4U-8jSsuG5f64w.jpg
Bu sisteme sahip olmayan araçlarda ise şoförler, mola sırasında diğer sürücülerle nöbetleşe uyuyup tetikte bekliyor.
Y3p-V5sm0kOSwRS0puGuWA.jpg
Kapıkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yapmak için bekleyen TIR şoförü Cemil Binboğa, özellikle sınır kapılarına yakın TIR parklarında bu gibi olayların çok yaşandığını söyledi.Binboğa, "Bu göçmen olayı benim başıma hiç gelmedi ama arkadaşlarımın başına çok geldi. Yurt dışına kaçmaya çalışan çok. Özellikle sınır kapılarına yakın parklarda çok yaşanıyor bu olaylar. Özellikle halat kısımlarını, ya da brandaları keserek veya yukarıdan çıkarak biniyorlar. Dingil aralarına, canı pahasına, öleceğini bile bile oralara biniyorlar. Çok tehlikeli bir durum çünkü bir kere brandayı kesip girdiği zaman bu sıcaklarda içeride havasız kalıp ölebiliyorlar." dedi.
wNhTD4GuF0GrnbFzEep8VQ.jpg
Şirketinin önlem amacıyla araca güvenlik kamerası sistemi kurduğunu belirten Binboğa, şunları söyledi:"Sıra beklerken çok biniyorlar o nedenle uyuyamıyoruz. Yeri geliyor sabaha kadar nöbet tutuyoruz. Şirketimiz de mesela kendince önlem aldı. Mesela benim şirket şu anda araçların genelini hem içten, hem de dıştan kamera sistemiyle döşedi. İçeriden de kamerası var, geriden de kamerası var. Araç içinden her şeyi görebiliyor ve izleyebiliyoruz. Kimsenin binmemesi için ilk baş halatlarımızı kontrol ediyoruz. Gerdirdiğiniz zaman birisinin girip girmedi belli oluyor. Brandaların sağına soluna bakıyoruz. Araçların arkasındaki mührünü koparıp binebiliyorlar. O nedenle mühürlerini kontrol ediyoruz. Çünkü koparıp bindikten sonra mührü tekrar yapıştırabiliyorlar."
ueJgSk6RvEmUT1neTJk67w.jpg
Polonya'ya yük götüren Abdi Öztürk de özellikle yol üstünde TIR parklarında durmamaya özen gösterdiklerini dile getirdi.Öztürk, şunları söyledi:"Durduğumuz parklarda artık çok dikkat ediyoruz çünkü brandayı kesip bu sıcakta içine giriyorlar. Maalesef çoğu da hayatını kaybediyor. Kilit vuruyoruz ama bir yere kadar önlem oluyor. Diğer sürücü arkadaşlarla nöbetleşe kontrol ediyoruz artık. Çok mağdur oluyoruz. Özellikle yollarda parklarda durmamaya gayret ediyoruz. Çünkü artık otobandaki parklarda da bindiriyorlar. Fark etmiyorsan zaten, en büyük sorun orada. Bunun yanında dorsenin üstünden de yırtıp bindirebiliyorlar."
I3ZImtzRp0uO9GoX7WkrCA.jpg
TIR şoförü Mehmet Özdabaç ise bir gece önce aracına girmek isteyen göçmenlerle karşılaştığını anlattı. Özdabaç, "Göçmenler yüzünden ne uyku düzenimiz kaldı ne huzurumuz kaldı. Dün akşam arabayı kontrol etmeye geldiğimde yanında 3-4 kişi vardı, şüphelendim ve yanlarına gittim. Beni görünce kaçtılar. Ben de hemen jandarmayı aradım, arabayı kontrol ettiğimde dorsenin tokalarını kestiklerini gördüm. Çok şükür yırtıp içine girememişler. Uyku düzenimiz yok açıkçası. 1 saat uyuyup sonra yine arabayı kontrol ediyoruz." dedi.
7S7JpHjl-EmIa0A48YEWpQ.jpg
Edirne'ye gelene kadar yolda hiç durmadığını belirten Özdabaç, "Halatları kesip arasını iğneyle bağlıyorlar. Mesela yükü aldıktan sonra Edirne'ye kadar artık hiç durmuyorum. Bizim garajımızdan dorsemizi alıyoruz, Kapıkule'de şirketimizin garajına gelip oraya çekiyorum aracı. Sıra geldiği zaman oradan çıkıp Kapıkule'ye gidiyorum. Ben Türkiye içinde hiçbir yerde durmamaya özen gösteriyorum." diye konuştu.
xveOAK2RbEqVJFNloPtQsA.jpg

Genel Forum

Türkçe Forum Siteleri

İnternette bilgi paylaşımı ve tartışma ortamı arayanlar için forum siteleri uzun yıllardır popüler bir tercih olmuştur. Her yaştan ve ilgi alanından kullanıcıya hitap eden genel forum siteleri, teknoloji, oyun, kültür ve daha pek çok konuda geniş içerik sunmaktadır. Bu platformlar, katılımcıların hem öğrenme hem de eğlenceli vakit geçirme ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Genel Forum Sitesi

İnternette Türkçe forumlar üzerinden içerik paylaşmak, dil bariyerini ortadan kaldırarak yerel kültüre uygun bir deneyim sunar. Türkçe forum siteleri, kullanıcıların bilgiye kolayca ulaşabileceği, aynı zamanda sosyal ve eğlenceli paylaşımlar yapabileceği platformlar oluşturur. Türkiye'deki internet kullanıcıları için bu forumlar, ilgi çekici konularda derinlemesine sohbetler sunar.

Genel Forum Siteleri

Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak isteyenler için eğlenceli forumlar, keyifli bir alternatif sunar. Farklı hobilere ve ilgi alanlarına yönelik içeriklerle dolu olan bu forum paylaşım siteleri, kullanıcılarına samimi bir ortamda vakit geçirme fırsatı sunarken, aynı zamanda yeni insanlarla tanışma imkanı da sağlar. Eğlenceli paylaşımlar ve interaktif etkinliklerle dolu olan bu platformlar, hem öğrenmeyi hem de keyifli vakit geçirmeyi bir arada sunar.

İnternette yeni bir topluluk arayan ya da bilgi alışverişi yapmak isteyenler için genel forum siteleri harika bir başlangıç noktasıdır. Geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Türkçe forumlar, herkesin ilgisini çekecek konularla doludur. Siz de bu platformlara katılarak, kendi ilgi alanlarınıza uygun başlıklarda sohbetlere katılabilir ve katkıda bulunabilirsiniz. 

Not : Lütfen Çekim Paylaşım Forumları için sitemizi kullanmayın.