• Vaynet.net, Türkçe içerikli genel forum sitesi ve eğlenceli paylaşım sitesi olarak kullanıcılara keyifli ve etkileşim dolu bir forum deneyimi sunuyor. Forum sitemizde merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilir ve bildiğiniz konularda da diğer forum üyelerimize yardımcı olabilirsiniz.

Foruma katılmak için BURAYA TIKLAYIN

O videonun sebebi "Ad hominem" olabilir mi?

VeDa

Forum Üyesi
"Ad hominem ...Kalıplaşmış Latince deyimdir. Kişinin herhangi bir konudaki görüşü yerine şahsına yönelik sözler sarfetmektir."

Yazıya hiç böyle havalı bir başlık atıp böyle havalı bir giriş yapmamıştım. İtiraf etmek gerekirse, Soner Yalçın'ın yazısından esinlendim. O da yazısına aynı ifadelerle başlıyor. Başlıklarımız biraz değişik.

Soner Yalçın'ın başlığı: "O video niye çekildi"

"Paylaşıldı", "yayınlandı", "sızdırıldı"... deyince akla gelebilecek çok video var. Ama "çekildi" denince söz konusu olan, Kılıçdaroğlu'nun videosudur.

İşte Soner Yalçın, onu sorguluyor. Daha doğrusu anlatıyor.

"Ad hominem"i bilmiyordum. Kavram olarak biliyordum amaLatince ne diyorlar,onu bilmiyordum.

Sovyetler zamanı. Moskova'yı gezen bir turist kafilesi, rehberin peşinden metro istasyonuna iner. Rehber anlatır:"Burası dünyanın en büyük metrolarından biridir, 1941 Kışında Stalin,karargâh olarak kullanmıştır. Kapıları nükleer savaşa karşı dayanıklıdır.İç mimarisi şöyledir...dış mimarisi böyledir..."

Rehber anlatmaya devam eder: "Moskova Metrosu dünyanın en çok yolcu taşıyan metrosudur. Birer dakika aralıkla sefer yapılır. Karşılıklı olmak üzere her dakika her noktadan iki tren geçer..."

Turistlerden biri: "15 dakikadır buradayız, hiç tren geçmedi"der.

Rehber cevap verir: "Ama siz de Amerika'da zencileri yakıyorsunuz."

Ortaokul lise yıllarında anlatırdık bu fıkrayı. Biz konuyu bilirmişiz ama Latince ne deniyor, onu bilmezmişiz. Bu fıkra, tam bir "ad hominem" örneğiymiş.

Yalçın: "CHP genel merkezinin son yıllarda yeni muhafazakâr/neocon savruluşunu yazıyorum "Siz Kılıçdaroğlu'nadüşman mısınız?" diye soruyorlar." diyor.

"Ad hominem" diye bahsettiği, bu. Burada, Yalçın'a hak vermemek elde değil. Zaten fıkrada hak verdiğimiz Rus rehber değil, Amerikalı turisttir.

Sanırım yazısına başlık yaptığı videoyu sorgularken, maruz kalacağı "Ad hominem"e karşı önlem alıyor.

"Ad Hominem" bu toprakların belki de en milli ve en yerli değeridir. Ötekileştirme ve kutuplaştırma ile kendi nirvanasını yaşar. "Ama o da..." diye başladığımız her cümle "Ad hominem"dir.

Söyleyene; terörist, vatan haini, geri zekalı,sanatçı müsveddesi, kapkaranlık, cahil, haysiyet fukarası, edep fukarası, haysiyet celladı, kan emici, namussuz, şerefsiz, adi... demek deaynı şeydir. Kişinin herhangi bir konudaki görüşü yerine şahsına yönelik sözler sarfedilmiş olur.

Yalçın; doğrudan veya dolaylı olarak tüm bunlara da dikkat çekmiş oluyor.

Aslında "Ad hominem"; "O video niye çekildi?" sorusunun da cevabıdır.

Yalçın'ın yazısı "Pusulasız siyaset, gün gelir sizi PKK ile buluşturur ve siz bunun farkına varmazsınız." diye bitiyor. Buradan Kılıçdaroğlu'nun "Alevi" videosunu PKK'ya bağladığı anlaşılıyor. Ama o nasıl oluyor, o anlaşılmıyor. Veya ben anlayamıyorum.

Yazıdaki sorulardan bir tanesi: "Türkiye'yi yönetmeye talip bir aday, mezhebini niçin açıklar?"

Ben bilemedim. Diğer adaylarında mesela Erdoğan'ın da mezhebini niçin bilmiyorum.

Diğer bir soru: "Sol-sosyal demokrat mücadelenin etnik kimliğe indirgenmesi, emperyalizm ideolojisi neoliberalizmdeğil midir?"

Önce; başka bir konuya geçildi sandım. Ama "Kılıçdaroğlu bu tuzağa düştü mü düşürüldü mü?" diye devam edince aynı konuda olduğumuzu anladım.

Bu soruyu; videoya dayandırarak mı soruyor, benim bilmediğim başka bir bilgiden mi bahsediyor onu da anlamadım.

Mezhepten etnik kimliğe geçince ben kayboluyorum. Ama Alevi'den PKK'ya da ancak böyle geçilebilir. Etnik kimlik, ikisini de kapsayan bir üst tanım. Hem bilimsel hem zekice.

Başbağlar katliamından söz ediliyor yazıda: Sivas Katliamından üç gün sonra PKK Başbağlar köyünü basarak katliamının intikamını almak için 33 kişiyi katletmiş. Yalçın'a göre sayıların aynı olması tesadüf değil, mesajmış. PKK'nın amacı intikam aldığını göstererekAlevileri yanına çekmekmiş.

Videoda Alevi var, Başbağlar'da Alevi var. Anladınız değil mi?

Ne! Anlamadınız mı daha? Kılıçdaroğlu-PKK buluşması işte! Daha nasıl olsun?

Sivas'ta ölen 35 kişiden ikisi otel çalışanı olduğu için PKK onları düşmüş, 33 kişi öldürmüş. Niye böyle ince bir hesaba girdiğini bilemedim. Halbuki "Onlar da Alevidir."deyip, sayıyı 35'de tutabilirmiş. Böylece Yalçın'ın eşitliği sağlamak için "Madımak otelinde (ikisi otel çalışanı) 35 kişi katledildi." diyerek parantez içinde açıklama yapması gerekmezdi.

İnternetten baktım 'da önce camide 29 kişi öldürülüyor. Demek ki sayı tutmayınca (bu benim tahminim) sonra köy yakılıyor dört kişiyi daha saklandıkları yerde ölüyor, böylecesayı 33'ü buluyor. Sayı tamamlanınca da çekip gidiyorlar.

Yani böyle olmuş olması lazım. Yoksa, Yalçın'ın iddiaları dayanaksız kalıyor.

Bir de Sivas'tan 40 gün önce, 'de 33 askerin öldürülmesi var. O da 33. Ama yazıda onun diğer 33'lerle bağlantısı sorgulanmamış.

PKK ile Alevi'yi;soy, dil, ulus, din veya başka bir sosyal özellikle yanyana getirmek biraz güç. O yüzden mezhep ile başlayıp, sonra diğer özelliklerle birlikte bir üst tanım olan etnikle devam etmek önemli. Yoksa Kılıçdaroğlu-PKK ilişkisini kurmak kolay olmaz.

Erdoğan, yine bir seçim öncesi miting meydanında: "Kılıçdaroğlu, sen kendin Alevi olabilirsin. Ben sana saygı duyarım. Bundan da çekinme, korkma. Bunu da rahat rahat söyle. Ben de Sünni'yim, ben de bunu rahat rahat söylüyorum" .

Yalçın'ın "Türkiye'yi yönetmeye talip bir aday, mezhebini niye açıklar?" sorusu burada da geçerli olmalı.

Kılıçdaroğlu'nun Aleviliğiyle ilgili söylenilenler bununla sınırlı değil. Mahallerde, sokaklarda, kahvelerde, meydanlarda, televizyon programlarında ince ince işlenenbir konuydu: "Ama o Alevi", "Alevi'ye oy vermezler", "Alevi olmaz"...

Kılıçdaroğlu aday olmasın. Niye? Alevi olduğu için mi?

Kılıçdaroğlu "Hak" diyecek "Sen Alevisin." diyecekler

"Hukuk" diyecek "Ama sen..." diyecekler

"Adalet" diyecek" ama Alevisin" diyecekler.

Soner Yalçın "Ad hominem" diyerek bunu da anlatmıyor mu? "Kişinin herhangi bir konudaki görüşü yerine şahsına yönelik sözler sarfetmektir." derken, bunu demiyor mu?

Kılıçdaroğlu, sesini etmesin mi? Yani herkes onun Aleviliğini konuşsun, o ses etmesin.

Tıpkı HDP'nin tartışıldığı ama aralarında bir tek HDP'linin olmadığıtelevizyon programları gibi. "Köpeklerisalıp taşları bağlamak" gibi.

O video "Şahsıma yönelik sözler sarfetmeyin, benim herhangi bir konudaki görüşümle ilgilenin." demek değil midir?

"O videoyu niye çekildi?"nincevabı: "Ad hominem" değil midir?

Genel Forum

Türkçe Forum Siteleri

İnternette bilgi paylaşımı ve tartışma ortamı arayanlar için forum siteleri uzun yıllardır popüler bir tercih olmuştur. Her yaştan ve ilgi alanından kullanıcıya hitap eden genel forum siteleri, teknoloji, oyun, kültür ve daha pek çok konuda geniş içerik sunmaktadır. Bu platformlar, katılımcıların hem öğrenme hem de eğlenceli vakit geçirme ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Genel Forum Sitesi

İnternette Türkçe forumlar üzerinden içerik paylaşmak, dil bariyerini ortadan kaldırarak yerel kültüre uygun bir deneyim sunar. Türkçe forum siteleri, kullanıcıların bilgiye kolayca ulaşabileceği, aynı zamanda sosyal ve eğlenceli paylaşımlar yapabileceği platformlar oluşturur. Türkiye'deki internet kullanıcıları için bu forumlar, ilgi çekici konularda derinlemesine sohbetler sunar.

Genel Forum Siteleri

Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak isteyenler için eğlenceli forumlar, keyifli bir alternatif sunar. Farklı hobilere ve ilgi alanlarına yönelik içeriklerle dolu olan bu forum paylaşım siteleri, kullanıcılarına samimi bir ortamda vakit geçirme fırsatı sunarken, aynı zamanda yeni insanlarla tanışma imkanı da sağlar. Eğlenceli paylaşımlar ve interaktif etkinliklerle dolu olan bu platformlar, hem öğrenmeyi hem de keyifli vakit geçirmeyi bir arada sunar.

İnternette yeni bir topluluk arayan ya da bilgi alışverişi yapmak isteyenler için genel forum siteleri harika bir başlangıç noktasıdır. Geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Türkçe forumlar, herkesin ilgisini çekecek konularla doludur. Siz de bu platformlara katılarak, kendi ilgi alanlarınıza uygun başlıklarda sohbetlere katılabilir ve katkıda bulunabilirsiniz. 

Not : Lütfen Çekim Paylaşım Forumları için sitemizi kullanmayın.