• Vaynet.net, Türkçe içerikli genel forum sitesi ve eğlenceli paylaşım sitesi olarak kullanıcılara keyifli ve etkileşim dolu bir forum deneyimi sunuyor. Forum sitemizde merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilir ve bildiğiniz konularda da diğer forum üyelerimize yardımcı olabilirsiniz.

Foruma katılmak için BURAYA TIKLAYIN

Kandiller yanıyor yürek hanemizde

VeDa

Forum Üyesi
Çocukken, büyüdüğüm semtte, Uyku Dede (Mum Sönmez), adında, bir türbe vardı. Herkes gelip, dua eder ve mum yakardı. Elektrikleri sık giden, suyun bile zar zor aktığı zamanlarda kavram kargaşası yaşamak kaçınılmazdı. Üstelik yedi tepeli İstanbul'umun, Fatih gibi bir ilçesinin kudreti, tılsımı hepimizi etkilemiştir.

Kaleye mum dikmek, tabirli oyunlardan, mumların elektrik kesintisi dışında gaz lambalarına alternatif olarak kullanabileceğini öğrenirken. Oruç Baba türbesinde, Ramazan'ın ilk günü oruç açmanın çok büyük sevap olduğu ve aynı zamanda ezilebilme tehlikesini görmek de. Büyüdükçe, araştırdık, öğrendik, kendi içimizde mumlar yaktık. Keza sadece bizlerde değil; Diyarbakır'da, Mardin, Samatya'da, Balat da,Saint Antuan ve Adalarda ki Kiliseler içinde de mum yakıldığına tanıklık ettik. Ne var ki içimizden dışa vuran yanışların hiçbiri, son yaşanan afetin sonrasında akşam yaktıklarımız kadar olmadı. Pastaya konabilecek mumlar bile anlamını, birden yitirdi ve kendi kendini imha eden, çocukluğumuzun efsane dizisi, Kara Şimşek gibi hızla uçtu gitti.

Işık hızında geçip gidenler, büyüklerimizin bir göz açıp kapaması kadar gelip, geçecek ömürlerimiz derken; her şey gibi boşuna laf üretmemişler.

Orhan Karaveli, büyüğümüzün ardından Adnan Binyazar, hocamızı aradım. Çok yakın dostu olduğu için sağlığını merak ettim. Aynı zamanda Dr.Tuncay Özverim'i, sevgili Çolpan Hanımı da. Elbette yakın dostu, Alev Hocamı da (Alev Coşkun).

BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ

Eski plakları dinlerken, çocukluğumda favorilerimden olan 45'lik, Lacivert üzerine gümüş renk ile yazılmış. Berkant'ın, "Samanyolu" ve çok sevdiğim, yanılmıyorsam turuncu renkte Kamuran Akkor'un, "Aşk eski bir yalan, Havva ile Âdem'den kalan" şarkısını anımsadım. Çünkü çok kıymetli Adnan Hocam: Emel, biz masallarla büyüdük. Masallar, nasıl başlar. Bir varmış, bir yokmuş! Ağabeyimi, kaybetmiş gibiyim. Cuma gününe bir yazı hazırlıyorum ve ilgini çekeceğini düşünüyorum. Bizimle paylaştıkların için teşekkür ederim. Dede Korkut der ki: Ecel aldı, yer gizledi."

Bazı insanlar derinliklerinden yükselirler. Her konuşmanız size sonsuz huzur verirken, başka bir açılım sağlar. İstersiniz ki sürekli anlatsın. Ne mutlu, Adnan Binyazar'a. Bu kadar derinlikli, bu kadar içsel ve yürek sazının nağmelerini, her bir yüreğe aksettirebiliyor.

Üçe, beşe bakmam diyenler vardır. Ataköy, Ömer Duruk Camisinde bakıyorum, üç. İşte burada sayılıyor ve belki de rakamlar bu kadar, hiç matematiğin içinde yer almadığı kadar toplayıveriyor doğadan, yekûnu.

Aydın Ilgaz, ağabey de beş işe Sönmez Targan'da sayı enflasyon yapabiliyor mesela.

Zincirlikuya'ya ya da başka kapanılacak yerlere gelmeden de yaşanabiliyor, bu olgu ve tabi ki insansanız. Canlı olan yaşıyor ve bir daha kendisinden çıkmayacak kadar, o yüreğinin, cumbalı köşesinde olanca kuvveti ve ihtişamı ile yüreğine nakşettikleri yanıyor. Yanmaya da devam edecekler. Aramıza sadece sevgiyi soktuğumuz canlar, her zaman bizimle. Fiziken ayrılsak bile. O sarsılmaz bağ, bizimle, sonsuza kadar.

Adnan Binyazar, hocamın masallarına değinmişken; o unutulmaz şaheseri, Masalını Yitiren Devi, ısrarla okumanızı yeniden tavsiye ederim. Onun o büyülü dünyasına yolculuk, siz okuyucuları farklı dünyalara sürükleyecektir.

Yine onun bana ifade ettiği gibi, Bir Varmış Bir Yokmuş, arada ne yaşanmışlık koyabildiysek, o dur. Esası sevgi temellidir, diyerek. Ömer Duruk Camisinin avlusunda, kendisini son kez gelerek ziyaret edecekleri karşılayan güzel insan ve Ankara'lı,Seymenlerin bana iletmiş oldukları, tıpkı Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan'ın anlamlı paylaşımında netlikle ifade etmişi olduğu gibi; son an geldiğinde bile ne süngüsünü, ne bayrağını elinden bırakmayan, Atamızın yılmaz askeri, olduğunun en büyük göstergesidir. Bundan da ders almak gerekmektedir.

Dersimin ödevlerini, kıymetli Alev Hocam bana yeniden hatırlatarak, hediye etti. Muhteşem ve son derece titiz bir çalışma ile hazırlanan 6 Ay'dan (Samsun'dan önce bilinmeyen) sonra yayınlamış olduğu eseri, bu kez benimle, 19 AY. Samsun'dan sonra ki en zor 19 AY-ALEV COŞKUN.

Seymenbaşı, Halil Efe'nin torunu, ORHAN KARAVELİ.

Bizim büyüğümüz, kılavuzumuz, örnek insanlarımızdan.

Mumun hiç sönmeyecek.

Genel Forum

Türkçe Forum Siteleri

İnternette bilgi paylaşımı ve tartışma ortamı arayanlar için forum siteleri uzun yıllardır popüler bir tercih olmuştur. Her yaştan ve ilgi alanından kullanıcıya hitap eden genel forum siteleri, teknoloji, oyun, kültür ve daha pek çok konuda geniş içerik sunmaktadır. Bu platformlar, katılımcıların hem öğrenme hem de eğlenceli vakit geçirme ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Genel Forum Sitesi

İnternette Türkçe forumlar üzerinden içerik paylaşmak, dil bariyerini ortadan kaldırarak yerel kültüre uygun bir deneyim sunar. Türkçe forum siteleri, kullanıcıların bilgiye kolayca ulaşabileceği, aynı zamanda sosyal ve eğlenceli paylaşımlar yapabileceği platformlar oluşturur. Türkiye'deki internet kullanıcıları için bu forumlar, ilgi çekici konularda derinlemesine sohbetler sunar.

Genel Forum Siteleri

Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak isteyenler için eğlenceli forumlar, keyifli bir alternatif sunar. Farklı hobilere ve ilgi alanlarına yönelik içeriklerle dolu olan bu forum paylaşım siteleri, kullanıcılarına samimi bir ortamda vakit geçirme fırsatı sunarken, aynı zamanda yeni insanlarla tanışma imkanı da sağlar. Eğlenceli paylaşımlar ve interaktif etkinliklerle dolu olan bu platformlar, hem öğrenmeyi hem de keyifli vakit geçirmeyi bir arada sunar.

İnternette yeni bir topluluk arayan ya da bilgi alışverişi yapmak isteyenler için genel forum siteleri harika bir başlangıç noktasıdır. Geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Türkçe forumlar, herkesin ilgisini çekecek konularla doludur. Siz de bu platformlara katılarak, kendi ilgi alanlarınıza uygun başlıklarda sohbetlere katılabilir ve katkıda bulunabilirsiniz. 

Not : Lütfen Çekim Paylaşım Forumları için sitemizi kullanmayın.