Japon Balığı Günde Kaç Kez Beslenir? - Japon Balığı Kaç Kez Yemlenir?

Wizard

Forum Üyesi
13 Eyl 2022
8,363
0
0
Japon Balığı Günde Kaç Kez Beslenir? - Japon Balığı Kaç Kez Yemlenir?

Common_goldfish.JPG


Japon Balığı Günde Kaç Kez Yemlenir?
Sazangiller familyasından bir balık türü olan japon balığı, evlerde hobi amaçlı kurulan akvaryumlarda en çok bakılan balık türlerinden birisidir. Bu balığı çekici kılan en önemli özelliği parlak turuncu rengi ve görkemli kuyruğudur. Diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi japon balıklarının beslenmesi de oldukça önemlidir. Özellikle japon balığına ilk defa bakanlarda, balığa fazla yem verilmesinden dolayı balıkta bazı rahatsızlıklar, hatta balığın ölümü bile söz konusu olabilmektedir.

Japon Balığı Ne ile Beslenir?
Japon balıkları hem etçil, hem de otçul olarak beslenmektedirler. Bu balıkların beslenmesi için en ideal yemler kaliteli markaların japon balıkları için üretmiş oldukları granül ve pelet (çubuk) yemlerdir. Bu tip yemlerde japon balıklarının ihtiyaç duydukları birçok besin içeriği bulunmaktadır. Japon balıkları sürekli hareket halinde oldukları için bu yemler özellikle de karbonhidrat içeriği açısından zengindirler. Bunun yanında japon balıklarının beslenmesinde su piresi gibi canlı yemlere de yer verilebilir. Ancak bu canlı yemlerin en fazlada haftada bir kez verilmesi önerilmektedir. Bezelye ve ıspanak gibi sebzeler de japon balıklarına hafta bir kez haşlanıp parçalandıktan sonra öğün olarak verilebilir.

Japon Balığı Günde Kaç Kez Yemlenir?
Japon balıklarının doyma hisleri olmadığından dolayı buldukları tüm yemleri tüketirler. Bu durum da japon balıklarının öncelikle kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına yakalanmalarına yol açar. Aşırı yemleme durumu ise genellikle balığın ölümüyle sonuçlanır. Bu durumun önüne geçilmesi için japon balıklarına verilen yem miktarına ve yemleme sayısına dikkat edilmelidir. Japon balıkları günde bir kez yemlenebilecekleri gibi, ideal olan sabah ve akşamüstü olmak üzere balığın günde iki defa yemlenmesidir. Granül yemler balığın büyüklüğüne göre her öğünde en fazla 3 adet olacak şekilde verilmelidir. Pelet yemler ise yine balığın büyüklüğüne dikkat edilerek her öğünde en fazla 1 adet olacak şekilde verilmelidir. Bunun yanında haşlanmış sebze ya da canlı yem verildiğinde balığa ayrıca granül ya da pelet yem verilmemelidir.

Japon balıklarının beslenmesinde dikkat edilecek diğer bir nokta da, sindirim sisteminin dinlendirilmesi için balığın haftada veya 10 günde bir gün aç bırakılmasıdır. Bu durumda balığın sindirim sistemi dinlenerek ortaya çıkabilecek olumsuzluklar önlenmiş olur.
 
Üst