• Vaynet.net, Türkçe içerikli genel forum sitesi ve eğlenceli paylaşım sitesi olarak kullanıcılara keyifli ve etkileşim dolu bir forum deneyimi sunuyor. Forum sitemizde merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilir ve bildiğiniz konularda da diğer forum üyelerimize yardımcı olabilirsiniz.

Foruma katılmak için BURAYA TIKLAYIN

Halay yerine Roman Havası… Olur mu?

Nurhak

Forum Üyesi
Mersin sahilinde bir grup genç, çalınan şarkı eşliğinde halay çektikleri ve slogan attıkları anlara dair videoyu sosyal medya hesaplarından paylaşınca 22 Temmuz’da gözaltına .

Halay gözaltıları devam etti:

Doğubeyazıt’ta bir düğünde yöresel kıyafet giyip çalınan Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çeken 6 kişi “örgüt propagandası” suçlamasıyla gözaltına . (26.Temmuz 2024)​

İstanbul’un Bağcılar, Esenyurt, Sultangazi ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 18 kişi, farklı tarihlerde yapılan düğünlerde Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çektikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. 11’i aynı iddiayla tutuklanarak, cezaevine . (28 Temmuz 2024)

DEM Parti Van İl binasına 'halay' müdahalesi: Çok sayıda gözaltı (29 Temmuz 2024)

Hakkâri’de polisler, üç mahalledeki düğünlere baskın düzenledi. 'Siyasi şarkılar' gerekçesiyle bazı müzisyenler, düğün çekimi yapan prodüksiyon şirketi çalışanları ile bazı düğün sahipleri gözaltına . (29.Temmuz. 2024)

“Bir düğünde çektikleri halay nedeniyle Filiz Taşkesen ile üç çocuğu, 25 Temmuz'da Siirt’in Kurtalan ilçesinde ev baskınında gözaltına alındı. Anne Taşkesen ev hapsi adli kontrolüyle serbest bırakıldı. Üç çocuğu ise . (30 Temmuz 2024)

Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde halay çekip slogan attığı ileri sürülen 5 kişi, düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. 2 kişi ise . (1 Ağustos 2024)

Osmaniye’de ev baskınları: Beş gözaltı; Aralarında DEM Parti ilçe eş başkanlarının da olduğu beş kişinin, bir düğünde Kürtçe müzik eşliğinde halay çektikleri ve düğün araçlarını sarı, kırmızı renk flamalarla süsledikleri için gözaltına alındıkları . (6 Ağustos 2024)

Esenyurt'ta Kürt düğününe : Sekiz kişi gözaltına alındı. (11 Ağustos 2024)

Bunlar ilk etapta gözüme ilişenler. Belki daha başkaları da vardır.

DEM Parti Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu yaptığı açıklamada; “Halay çekmek suç değildir, Kürt gençleri serbest bırakılmalıdır” . (25 Temmuz 2024)

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu sosyal medya hesabından yayınladığı mesajında “Türkiye’nin farklı illerinde halay çeken kişilerin gözaltına alınmasıyla ilgili olarak belirtmek isterim ki; Kürtçe, Zazaca, Türkçe veya başka bir dilde halay çekmek yasa dışı değildir.” . (29 Temmuz 2024)

Canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konuyla ilgili bir soru üzerine “Burada tamamen bir çarpıtma var, tuzak var. Halay çektikleri için gözaltına alınan ya da tutuklanan yok.” . (30 Temmuz 2024)

Tutuklananlar “Terör propagandası” yapmış… Ondan.

***​

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Hakkâri Yüksekova’da 3.400 rakımlı Sat Buzul göllerinde düzenlenen Cilo festivalinde davul zurna eşliğinde halay . (10.Ağustos.2024)

Bu şaşırtıcı değil. Devlet geleneğimizde var.

“Bu memlekete komünizm gerekiyorsa ve komünizm yararlı bir şeyse onu da biz getiririz, size ne oluyor?” diyen kişi Ankara valisi (1929-1946) Nevzat ’dır. Bu özlü sözün başkasına ait olduğu da var ama kimin söylediğinden çok, sözün kendisi önemli.

Yani: “Bu memlekette halay gerekiyorsa, halay yararlı bir şeyse, onu da biz çekeriz, size ne oluyor?”

Sorunun Kürtçeden mi yoksa halaydan mı kaynaklandığını bilemiyorum. Ama bu toplumsal gerilimin giderilmesine katkı sağlar diye bir önerim var; Kürtler artık düğünlerinde halay çekmek yerine Roman Havası oynasınlar.

Kürtçe Roman Havası icra edilmesi halinde sorun devam ederse, “provokatif içerik” veya “örgüt propagandası” gibi bahanelerle kimse maval okumasın. Sorun düpedüz Kürtçeye tahammülsüzlüktür. Yok eğer müdahale Kürtçeden dolayı değil provokatif içeriklerden kaynaklanıyorsa sorunun çözülme ihtimali var demektir.

Bu durumda “Yek-du, yek-du, yek-du, yek-du-sê” diyerek dokuz sekizlik bir ritimle oynanan Kürt düğününe, kimsenin müdahale etmemesi gerekir.

Halay gözaltıları sonrasında Van'da düğünlere kısıtlama getirildi. Bahçesaray'da düğünler izne bağlandı. İlçe kaymakamlığı muhtarlara düğünlerin jandarmanın iznine bağlandığı ve uyulması gereken şartlar olduğu konusunda bilgilendirme mesajı . (8 Ağustos 2024)

Düğün sahibi kaymakamlığa gidip “Ben Kürt düğünü yapacağım ama Roman Havasıyla yapacağım.” derse… Kaymakamın izin vermemesi için bir sebep kalmaz.

AKP Kars Milletvekili Adem Çalkın “Ülkemizde ne halay yasak ne de düğün; provokasyona yasak var, halaya yasak yok" .

Bu ifadeler belki halay gözaltılarını açıklayabilir. Lakin “Pêşî Peya” meselesi açıklamaz.

DEM Parti yönetimindeki belediyelerin, yaya geçitlerinde uyarı amacıyla yazdıkları "Pêşî Peya/Önce Yaya" yazıları Van, Diyarbakır ve Mardin Dargeçit'in ardından Batman'da da .

Adem Çalkın’ın halayın içinde yakaladığı provokasyon, “Pêşî Peya” yazısının ardına da gizlenmiş olabilir.

“Nerde yedin paraları” diye bir Roman Havası var. Üç yılda 158 milyon kez .

Sözleri beni biraz endişelendirdi;

“Altınların vardı bitti mi / Dolarlar Euro’lar gitti mi
Avan mı söndü başın mı döndü / Yoksa cicim ayları geçti mi”

Düğünde bununla oynayan Kürt genci, gözaltına alındığında istediği kadar “Ben hükümete bir şey demedim.” desin, inandıramaz. ‘Bilmem kime hakaret’e kadar gider bu iş.

“Nerde yedin paraları söyle, söyle / Nerde yedin dolarları söyle, söyle
Nerde yedin Euroları söyle / Boğazında kalsın, boğazında kalsın”

Hangi Kürt genci diyebilir ki “Ben kayyımı kastetmedim.” diye? Dese bile kimi inandırabilir? Bunun ucu nereye kadar gider, düşünmek bile istemiyorum.

Parçanın devam sözleri de masum değil.

Toplumsal gerilimin azalmasına katkı sağlar diye “Kürtlere halay yerine Roman Havası önereyim.” dedim… tıkandım. Benim çözebileceğim bir mesele değilmiş.

Halayın içine girebilen ‘örgüt propagandası’nın, ‘Pêşî Peya’ yazısının ardına gizlenen ‘provokasyon’un,’Yek-du, yek-du, yek-du, yek-du-sê’ ritminin içene de sızabileceğini düşünmem gerekirdi.

Genel Forum

Türkçe Forum Siteleri

İnternette bilgi paylaşımı ve tartışma ortamı arayanlar için forum siteleri uzun yıllardır popüler bir tercih olmuştur. Her yaştan ve ilgi alanından kullanıcıya hitap eden genel forum siteleri, teknoloji, oyun, kültür ve daha pek çok konuda geniş içerik sunmaktadır. Bu platformlar, katılımcıların hem öğrenme hem de eğlenceli vakit geçirme ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Genel Forum Sitesi

İnternette Türkçe forumlar üzerinden içerik paylaşmak, dil bariyerini ortadan kaldırarak yerel kültüre uygun bir deneyim sunar. Türkçe forum siteleri, kullanıcıların bilgiye kolayca ulaşabileceği, aynı zamanda sosyal ve eğlenceli paylaşımlar yapabileceği platformlar oluşturur. Türkiye'deki internet kullanıcıları için bu forumlar, ilgi çekici konularda derinlemesine sohbetler sunar.

Genel Forum Siteleri

Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak isteyenler için eğlenceli forumlar, keyifli bir alternatif sunar. Farklı hobilere ve ilgi alanlarına yönelik içeriklerle dolu olan bu forum paylaşım siteleri, kullanıcılarına samimi bir ortamda vakit geçirme fırsatı sunarken, aynı zamanda yeni insanlarla tanışma imkanı da sağlar. Eğlenceli paylaşımlar ve interaktif etkinliklerle dolu olan bu platformlar, hem öğrenmeyi hem de keyifli vakit geçirmeyi bir arada sunar.

İnternette yeni bir topluluk arayan ya da bilgi alışverişi yapmak isteyenler için genel forum siteleri harika bir başlangıç noktasıdır. Geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Türkçe forumlar, herkesin ilgisini çekecek konularla doludur. Siz de bu platformlara katılarak, kendi ilgi alanlarınıza uygun başlıklarda sohbetlere katılabilir ve katkıda bulunabilirsiniz. 

Not : Lütfen Çekim Paylaşım Forumları için sitemizi kullanmayın.