Eber Gölü | Afyonkarahisar

BirSiiR

Forum Üyesi
20 Kas 2023
68
0
0
zG5U3Cw.jpeg


Eber Gölü Afyon'un Eber ilçesinde yer alan ve Türkiye'nin en büyük 12. gölü olarak ifade edilen bölgesidir. En derin yerinin 21 metreye kadar ulaştığı belirtilen gölün yüzölçümü ise 150 kilometrekaredir. Çay sınırları içerisindeki bu göl Akarçay - Eber kapalı havzasında bulunmaktadır. Aynı zamanda tektonik bir göldür.
forumlar, genel forum sitesi forumadasi.com
Eber Gölü, endemik bitki türleriyle de adından çokça söz ettirmektedir. Bunların arasında yer alan ve en çok bilinen tür ise Eber Sarısı olarak ifade edilen türdür. Afyonkarahisar gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken Eber Gölü, çeşitli kuş türlerine de ev sahipliği yaptığı için özellikle doğa severlerin ve ender görülen canlılara meraklı olanların mutlaka görülmesi gereken bölgeler listesine eklemesi gereken bölgelerden biridir. Birçok kuşun üreme ve yaşama alanlarıyla birlikte aynı zamanda da göç yoluna öncülük etmektedir. Ailenizle çeşitli faaliyetler yapabilmenize olanak tanıyan bir alana sahip olan Eber Gölü, açık hava ve mis gibi doğanın sizi keyifle karşılayacağı bir yerdir.

Bölgede görülmesi gereken bir diğer şey ise gölün üzerinde bulunan ve ''yüzen adacık'' olarak ifade edilen, yerli halkın ise ''kopak'' adını verdiği ve kamış köklerinin oluşturduğu adacıklardır.​
 
Üst