• Vaynet.net, Türkçe içerikli genel forum sitesi ve eğlenceli paylaşım sitesi olarak kullanıcılara keyifli ve etkileşim dolu bir forum deneyimi sunuyor. Forum sitemizde merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilir ve bildiğiniz konularda da diğer forum üyelerimize yardımcı olabilirsiniz.

Foruma katılmak için BURAYA TIKLAYIN

Dünyada da tatiller çok

Rümeysa

Forum Üyesi
63d05e8286b24a5ac409ca27.jpg
Mine Özdemir Güneli - Türkiye'de yaklaşık 19 milyon öğrenci ve 1,2 milyon öğretmen iki haftalık yarıyıl tatilinde. Okullarda 2019 yılına kadar, sadece sömestr tatili ve üç ayı kapsayan yaz tatili oluyordu. 2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren birinci ve ikinci dönemde birer haftalık ara tatillerin de eklenmesiyle öğrenciler yılda 4 defa tatil yapmaya başladılar.

Milli Eğitim BakanlığıOrtaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre ders yılının 180 iş gününden az olmaması gerekiyor. Ancak yoğun kar yağışı gibi durumlarda okulların tatil edilmesiyle öğrencilerin eğitim aldıkları gün sayısı azalıyor. Peki, durum bizde böyleyken, diğer ülkelerde nasıl? Avrupa Komisyonu'nun istatistikleri ve Kare Eğitim Yurtdışı Eğitim Direktörü Olcay Erten'in verdiği bilgiler kapsamında ülkelere göre okul gün sayıları ve tatil takvimlerini çıkardık. Buna göre Avrupa'da en az 165 gün, en fazla 200 gün okullarda eğitim yapılıyor. ABD'de 180 gün, İngiltere, Almanya,Finlandiya'da 190 gün olarak uygulanırken, Uzak Doğu'ya gidildiğinde gün sayısının 200'ü geçtiği görülüyor. Örneğin Japonya'da 210, Güney Kore'de 220 gün okula gidiliyor. Ayrıntılar ise şöyle:

Eyaletlere göre değişiyor

Amerika Birleşik Devletleri: ABD'de eyaletlere göre okul gün sayıları değişiyor. Bir eğitim öğretim yılıyaklaşık 180 gün. Tatil tarihleri de her eyaletteki ilgili okul bölgeleri tarafından belirleniyor. Örneğin New York'ta 8 Eylül 2022'de okullar açıldı, Şükran günü tatili 24-25 Kasım 2022'de, Kış tatili26 Aralık 2022-2 Ocak 2023'te yapıldı. Öğrenciler 8-14 Nisan'da Bahar, 27 Haziran'da Yaz tatiline çıkacaklar.

Almanya: Yılda 190 okul gününün olduğu Almanya'da tatiller eyaletlere göre değişiyor.Örneğin Bavyera eyaletindeki okullarda Sonbahar tatili 31 Ekim-4 Kasım 2022; Noel tatili 24 Aralık 2022-7 Ocak 2023; Köprü günleri 20-24 Şubat; Paskalya tatili 3-15 Nisan; Whitsun tatili 30 Mayıs-9 Haziran; Yaz tatili de 31 Temmuz-11 Eylül 2023 tarihleri arasında.

Fransa: 1 Eylül'de eğitime başlayan okullar, 7 Temmuz'a kadar açık olacak. Fransa'da okullar A, B ve C olmak üzere üçbölgeye ayrılıyor. Tatil günleri şöyle: Azizler tatili 22 Ekim-7 Kasım 2022; Noel tatili 17 Aralık 2022-3 Ocak 2023; Kış tatili 4-20 Şubat 2023 (Bölge A); 11-27 Şubat (B); 18 Şubat-6 Mart (C); Bahar tatili 8-24 Nisan(A); 15 Nisan-2 Mayıs(B); 22 Nisan-9 Mayıs(C); Yaz tatili 8 Temmuz'da başlıyor.

6 dönem ara veriliyor

Birleşik Krallık: Bir okul yılı en az 190 günden oluşuyor.Olcay Erten'in verdiği bilgilere göre İngiltere'deokul takvimi üç döneme ayrılıyor ve çoğu okulda bir yıldaaltı ara tatil yapılıyor.Örneğin İngiltere'de Sonbahar tatili 24-28 Ekim; Noel19 Aralık 2022-2 Ocak 2023; Şubat tatili 13-17 Şubat; Paskalya tatili 3-14 Nisan; Mayıs tatili 29 Mayıs-2 Haziran; Yaz tatili17 Nisan-21 Temmuz'da. Tarihler okullar arasında da değişiyor.

Finlandiya: Eğitimdeki başarısıyla dünyada öne çıkan Finlandiya'da 190 gün okullarda eğitim veriliyor. Sonbahar tatili 17-21 Ekim 2022; Noel tatili 23 Aralık 2022-8 Ocak 2023; Kış tatili 20-24 Şubat'ta. Yaz tatili ise 2 Haziran'da başlayacak.

Avrupa'da en fazla 200 gün okullar açık

Avrupa Komisyonu'nun 2021-2022 yıllarını kapsayan "The Organisation of School Time in Europe" başlıklı raporuna göre Avrupa'da okul günüsayısı165 gün ile en az Arnavutluk ve Malta'da; 200 gün ile de en fazla Danimarka ve İtalya'da. Ülkelerin yarısında okul gün sayısı 170 ile 180 gün aralığındayken 13 ülkede, 181 ile 190 gün arasında eğitimlerveriliyor. Türkiye'de olduğu gibi ilk ve ortaöğretimde gün sayısı aynı olan Avrupa'da Litvanya, Romanya gibi ülkelerde ortaöğretimdeilkokuldandaha fazla günde ders işleniyor.

Uzak Doğu'da artıyor

Dünyada okul gün sayısı Uzak Doğu'ya gidildikçe artıyor. ABD merkezli, dünyadaki eğitim sistemlerini araştıran The National Center on Education and the Economy'ninpaylaştığı bilgilere göre Çin'de okul günü sayısı bölgelere göre değişiyor; Hong Kong'da 190, Şanghay'da 194 gün okullar açık. Bu sayıJaponya'da 210'a, Güney Kore'de 220'ye kadar çıkıyor.

Devami...

Genel Forum

Türkçe Forum Siteleri

İnternette bilgi paylaşımı ve tartışma ortamı arayanlar için forum siteleri uzun yıllardır popüler bir tercih olmuştur. Her yaştan ve ilgi alanından kullanıcıya hitap eden genel forum siteleri, teknoloji, oyun, kültür ve daha pek çok konuda geniş içerik sunmaktadır. Bu platformlar, katılımcıların hem öğrenme hem de eğlenceli vakit geçirme ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Genel Forum Sitesi

İnternette Türkçe forumlar üzerinden içerik paylaşmak, dil bariyerini ortadan kaldırarak yerel kültüre uygun bir deneyim sunar. Türkçe forum siteleri, kullanıcıların bilgiye kolayca ulaşabileceği, aynı zamanda sosyal ve eğlenceli paylaşımlar yapabileceği platformlar oluşturur. Türkiye'deki internet kullanıcıları için bu forumlar, ilgi çekici konularda derinlemesine sohbetler sunar.

Genel Forum Siteleri

Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak isteyenler için eğlenceli forumlar, keyifli bir alternatif sunar. Farklı hobilere ve ilgi alanlarına yönelik içeriklerle dolu olan bu forum paylaşım siteleri, kullanıcılarına samimi bir ortamda vakit geçirme fırsatı sunarken, aynı zamanda yeni insanlarla tanışma imkanı da sağlar. Eğlenceli paylaşımlar ve interaktif etkinliklerle dolu olan bu platformlar, hem öğrenmeyi hem de keyifli vakit geçirmeyi bir arada sunar.

İnternette yeni bir topluluk arayan ya da bilgi alışverişi yapmak isteyenler için genel forum siteleri harika bir başlangıç noktasıdır. Geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Türkçe forumlar, herkesin ilgisini çekecek konularla doludur. Siz de bu platformlara katılarak, kendi ilgi alanlarınıza uygun başlıklarda sohbetlere katılabilir ve katkıda bulunabilirsiniz. 

Not : Lütfen Çekim Paylaşım Forumları için sitemizi kullanmayın.