Çoğaltılması Kolay Ev Çiçekleri

VeSaiRe

Forum Üyesi
20 Kas 2023
30
0
6
ieoPydQ.png


Evinizde baktığınız çiçekleri doğru koşullarda kolayca çoğaltabilirsiniz ve evinizi mükemmel bir bahçeye dönüştürebilirsiniz.

eQHahIa.jpg


Kurdele Çiçeği
Çoğaltılması en kolay çiçeklerdendir. Uzun ince saplarda küçük beyaz çiçekler açar ve o çiçeklerin yerinde yeni fideler oluşur. Fideler açıkta kendiliğinden köklenir. Köklenen fideleri kesip başka saksıya dikebilirsiniz.

ZDf0CIm.jpg


Japon Şemsiyesi
Yaprak saplarının uç kısımlarına ihtiyacınız olacak. Sap 15 – 20 cm kadar bırakılır, dip kısmı lazım değil. Yaprağının çimen yaprağına benzeyen püskül gibi uzantılarını makasla kesip kısaltarak ters şekilde toprağa dikin. Püsküllü kısım 3 – 4 cm toprak altında kalmalı. Çok sulamalısınız.

bI8uz8g.jpg


Salon Sarmaşığı
Uzun dallarını 10 santimlik parçalara ayırıp suda bekletin. Bir iki haftada köklenir. Kökler en az 3 santim uzayınca bir saksıya üç dal olarak dikin.

DSRWPpH.jpg


Kolyos Çiçeği
Hava sıcaklığının 20 derece ve üzeri olan zamanlarda herhangi ir dalını kesip doğrudan başka bir saksıya dikebilirsiniz. Kısa sürede köklenir.

8YA8szx.jpg


Kalanşo – Kalanchoe
Yan dallarından aldığınız parçayı hafifçe toprağa gömün. Toprak nemli oldukça sulamayın. Kısa zamanda köklenir. Bu işlemi yılın istediğiniz zamanında yapabilirsiniz.

TKVoiEM.jpg


Aşk Merdiveni
Bitki büyüdükçe üzerine yavru fideler oluşur. Fideler birkaç yapraklı ve 10 santimden uzun olduklarında alıp başka yere dikebilirsiniz. Köklenebilmesi için 10 gün boyunca esintili bir yerde tutmalısınız.

VowzGhz.jpg


Afrika Menekşesi
Tek yapraklarsan çoğaltabilirsiniz. Hava nemliliği önemlidir. Uygun ısıda yılın döneminde çoğaltabilirsiniz. Kökten oluşan yavruları ayırıp havası nemli ortamda aşırı ıslak olmayan toprakta kolayca köklendirebilirsiniz.​
 
Üst