• Vaynet.net, Türkçe içerikli genel forum sitesi ve eğlenceli paylaşım sitesi olarak kullanıcılara keyifli ve etkileşim dolu bir forum deneyimi sunuyor. Forum sitemizde merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilir ve bildiğiniz konularda da diğer forum üyelerimize yardımcı olabilirsiniz.

Foruma katılmak için BURAYA TIKLAYIN

Cennetin anahtarı kimdeydi?

VeDa

Forum Üyesi
Bir "taşralı" olarak İstanbul'a işimiz düştükçe yılda bir kaç kez gider, ardından kimilerinin "büyük köy" dediği Ankara'mıza, özlem içinde ve "oh diyerek" döneriz. Aslında her ne kadar Yahya Kemal, "Ankara'nın en çok nesini seversin?" Sorusuna yanıt verirken, "İstanbul'a dönüşünü..." dediyse de, anlayacağınız benim için durum tersinedir.

Neden mi?

Aman kardeşim, o ne trafik, o ne üstüne üstüne gelen bina kalabalığı, o ne pahalılık, o ne stres. Yani düşünüyorum da , "maaşlarıyla geçinmeye çabalayan, hele de -günlük yaşayan- İstanbullulara Allah kolaylık versin" diyorum.

Neden mi?

Geçen gün metroda, çantamdan düşürdüğüm bir not defteri neden oldu, bir genç kadınla tanıştım. Aynı durakta inip, aynı yöne yürüdüğümüz için, yol boyu sohbet ettik, yarına dönük sosyal sigorta şurada dursun "bir sonraki öğünü için bile garantisi bulunmayan" genç kadın bana yaşamını anlattı. Kocasının zaman zaman inşaat işlerinde çalıştığını, ilkokul ikinci sınıfa giden bir oğulları olduğunu, "günlük kazanıp, günlük yaşadıklarını" böylece öğrenmiş oldum.

Kendinizi onun yerine koyabiliyor musunuz?

-Kira nasıl ödenecek? Okula giden çocuğa çanta defter kırtasiye malzemesi kıyafet nasıl alınacak? Akşama ne pişirilecek? Çocuk (artık bıkmış olsa da!) akşama pişecek bulgur pilavının domatesi, biberi, yağı, soğanı bulunabilecek mi?

Diyeceksiniz ki, -İstanbul'da böyle de Ankara çok mu farklı?- evet haklısınız ama bizim "büyük köy"deki durum henüz! Bu kadar zorlayıcı değil.

Kimileri "geçinemeyen İstanbul'a gelmesin" diye kestirip atıyor, iyi de, "evde temizliği yaptıracak, bebeğe-yaşlıya baktıracak kimse bulamıyoruz" diyen de siz değil misiniz?

Neyse işte, yol arkadaşımdan ayrılıp, kafamda hiç durup susmayan bu çelişkilerle bunalmışken, metro durağının bitişiğindeki ormana yönelip, biraz yürüdüm... Attığım her adım, beni kasvetli düşüncelerden biraz daha kopardı, yürüdüm yürüdüm, sonunda dertten tasadan uzaklaşıp adeta dünyaya yeniden gelmiş gibi oldum.

-Ormanı nereden buldun da yürüdün?

Diye soruyorsanız, Atatürk Kent Ormanındaydım... (*)

Başta da anlattım ya, biz "taşralılar" için İstanbul'u keşfetmek kolay değil. Sizler belki birkaç yıldır burayı biliyordunuz, hatta günlük yürüyüşler, hafta sonu piknikleri için çoktandır adres tutmuştunuz ama benim için burası yıllarca önünden geçip gittiğim, yüksek çitler ardına gizlenmiş, çok merak edip bir türlü çözemediğim bir "esrarlı bahçe" idi.

Aaaa, sonunda bir gün bir baktık ki bu "saklı cennet," İBB tarafından yeniden düzenlenip "Atatürk Kent Ormanı" adıyla İstanbullulara açılmış. Ördeklerin, kuğuların mekan tuttuğu, muhteşem göletleri, kuş cıvıltılarıyla şenlenen yürüyüş yolları, güneş ışıklarını zarafetle gölgeleyen manolyaları çamları, selvileri ve sayılması güç nadir ağaçları ile "hepimizin" oluvermiş...

Düşünüyorum da yıllardır gözlerden saklanan bu cennetin anahtarı acaba kimlerdeydi?

Kim bilir o bin dönümlük arazi kimlere peşkeş çekilecek, üzerine kaç villa, kaç gökdelen inşa edilecekti?

Siz bu sorunun yanıtını merak etmiyor musunuz?

(*)

Genel Forum

Türkçe Forum Siteleri

İnternette bilgi paylaşımı ve tartışma ortamı arayanlar için forum siteleri uzun yıllardır popüler bir tercih olmuştur. Her yaştan ve ilgi alanından kullanıcıya hitap eden genel forum siteleri, teknoloji, oyun, kültür ve daha pek çok konuda geniş içerik sunmaktadır. Bu platformlar, katılımcıların hem öğrenme hem de eğlenceli vakit geçirme ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Genel Forum Sitesi

İnternette Türkçe forumlar üzerinden içerik paylaşmak, dil bariyerini ortadan kaldırarak yerel kültüre uygun bir deneyim sunar. Türkçe forum siteleri, kullanıcıların bilgiye kolayca ulaşabileceği, aynı zamanda sosyal ve eğlenceli paylaşımlar yapabileceği platformlar oluşturur. Türkiye'deki internet kullanıcıları için bu forumlar, ilgi çekici konularda derinlemesine sohbetler sunar.

Genel Forum Siteleri

Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak isteyenler için eğlenceli forumlar, keyifli bir alternatif sunar. Farklı hobilere ve ilgi alanlarına yönelik içeriklerle dolu olan bu forum paylaşım siteleri, kullanıcılarına samimi bir ortamda vakit geçirme fırsatı sunarken, aynı zamanda yeni insanlarla tanışma imkanı da sağlar. Eğlenceli paylaşımlar ve interaktif etkinliklerle dolu olan bu platformlar, hem öğrenmeyi hem de keyifli vakit geçirmeyi bir arada sunar.

İnternette yeni bir topluluk arayan ya da bilgi alışverişi yapmak isteyenler için genel forum siteleri harika bir başlangıç noktasıdır. Geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Türkçe forumlar, herkesin ilgisini çekecek konularla doludur. Siz de bu platformlara katılarak, kendi ilgi alanlarınıza uygun başlıklarda sohbetlere katılabilir ve katkıda bulunabilirsiniz. 

Not : Lütfen Çekim Paylaşım Forumları için sitemizi kullanmayın.