• Vaynet.net, Türkçe içerikli genel forum sitesi ve eğlenceli paylaşım sitesi olarak kullanıcılara keyifli ve etkileşim dolu bir forum deneyimi sunuyor. Forum sitemizde merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilir ve bildiğiniz konularda da diğer forum üyelerimize yardımcı olabilirsiniz.

Foruma katılmak için BURAYA TIKLAYIN

'Beyefendi böyle istiyor'

VeDa

Forum Üyesi
Galatasaray yöneticisi, Erden Timur: "Yöneticilerimizle konuştum. Fenerbahçeli yöneticilerin, devre arasında Sayın Cumhurbaşkanımızın adını kullanıldığı söyleniyor. Bu açıklığa kavuşturulmalı. Cumhurbaşkanımızın adının geçtiği iddialarını bile yanlış buluyoruz. Bunu hep birlikte düzeltelim."

Ne kadar iyi niyetli bir cümle, bunu hep birlikte düzeltelim, yapmaz Fenerbahçeli yöneticiler öyle şeyler ama yapmadıklarını açıklamalılar diyor sanki.

Burada iki taraf arasındaki mevzuya yani Fenerbahçe-Galatasaray mevzusuna girmeyeceğim. Kim haklı kim haksız, kim daha çok haksızlığa uğramış hangi taraf daha fazla kollanıyor falan bunlar başka mevzular sosyal medya zaten iki tarafın taraftarları tarafından bu şekildeki bilgi ve yorumlarla çalkalanıyor.

Benim konu etmek istediğim şeyle ilgili bir başka cümle de Trabzonspor eski Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun 11 yıl önce yaptığı bir açıklamada geçiyordu. Şöyle diyordu Hacıosmanoğlu: " Enteresan olan bir şeyler var, herkesi bir beyefendi korkusu ile yönlendirmeye çalışanlar var. Sayın Başbakanımıza yakın uzak bazı kişiler türedi, bunlar devamlı beyefendi böyle istiyor diye bazı şeyler söylüyorlar, Sayın Başbakanımızın adını kullanarak iş yapmaya çalışıyorlar. Kendisi ile ben konuştum bu tarz işlerin içinde olmadığını bizzat kendisi bana söyledi "

Aradan geçen 11 yıla rağmen hikâye aşağı yukarı aynı, 'Beyefendi böyle istiyor' diyerek yapılan, yaptırılan işler. Teyit edilmesi mümkün olmayan bir tehdit çeşidi. Hacıosmanoğlu'nun tabiriyle 'Beyefendi korkusu'

Ben de Hacıosmanoğlu'nun diğer ifadesine katılıyorum, Beyefendinin bu olup bitenlerin büyük çoğunluğundan haberi bile yoktur. Hatta adının bu şekilde kullanılmasıyla ilgili rahatsızlık bile duyuyor olabilir. Elbette bu durum kimin ne için kullandığına göre değişe de bilir.

Ama her ne olursa olsun bu durumun oluşmasının altında yatan bir sebep var muhakkak, belki daha önceki beyefendiler için de vardı bu durum ama hiçbiri bu kadar uzun yıllar muktedir olmamışlardı. 1950'den beri hiç birisi de son 5 senedeki kadar da güçle donanmamış değillerdi.

Burada bir hükümetin ve onun basının bir devlet halinde algılanmaya başlanmış olması sorunu var, hele de 2018'den beri. Bu algıyı başka birçok yerde de görüyoruz. Hükümete ve Erdoğan'a yönelik eleştiriler Cumhur ittifakı bileşenleri tarafından devlete yapılmış eleştiriler olarak, hatta bazen devlet düşmanlığı olarak yorumlanarak bu algı besleniyor.

Aslında yaratılan bu algı uygulanıyor da mesela devletin televizyonu hükümeti alenen desteklerken bunu devleti destekler bir tavır haline sokuyor. Hatta geçenlerde bir kamu kurumunun binasının AKP'nin seçim afişleri ile giydirildiği görseller medyaya yansıdı. Bu şekilde genelde Cumhur ittifakının özelde AKP'nin devlet olduğu algısının pratiğe de döküldüğü onlarca örnek var önümüzde. Ama biz yazının başına dönelim yine. 'Beyefendi böyle istiyor' cümlesinin tılsımına.

Bir insan ya da bir yapı, bir başkasına herhangi bir konuda bu cümleyi neden kurar, asıl soru bu. Çünkü mesele çoğunlukla hukuksuzdur, hakkaniyetsizdir, olmaması olmasından daha mantıklıdır. Bu cümleyi duymasa vicdanıyla, hakla, hukukla karar verecek kişi tam tersi şekilde davranmak zorunda hissedebilecektir.

Yani 'Beyefendi böyle istiyor' cümlesi bir yönetim biçimidir. Bu cümle üzerine yapılan edilenlere de yargı yolu kapalıdır. En azından şimdilik algı budur.

Genel Forum

Türkçe Forum Siteleri

İnternette bilgi paylaşımı ve tartışma ortamı arayanlar için forum siteleri uzun yıllardır popüler bir tercih olmuştur. Her yaştan ve ilgi alanından kullanıcıya hitap eden genel forum siteleri, teknoloji, oyun, kültür ve daha pek çok konuda geniş içerik sunmaktadır. Bu platformlar, katılımcıların hem öğrenme hem de eğlenceli vakit geçirme ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Genel Forum Sitesi

İnternette Türkçe forumlar üzerinden içerik paylaşmak, dil bariyerini ortadan kaldırarak yerel kültüre uygun bir deneyim sunar. Türkçe forum siteleri, kullanıcıların bilgiye kolayca ulaşabileceği, aynı zamanda sosyal ve eğlenceli paylaşımlar yapabileceği platformlar oluşturur. Türkiye'deki internet kullanıcıları için bu forumlar, ilgi çekici konularda derinlemesine sohbetler sunar.

Genel Forum Siteleri

Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak isteyenler için eğlenceli forumlar, keyifli bir alternatif sunar. Farklı hobilere ve ilgi alanlarına yönelik içeriklerle dolu olan bu forum paylaşım siteleri, kullanıcılarına samimi bir ortamda vakit geçirme fırsatı sunarken, aynı zamanda yeni insanlarla tanışma imkanı da sağlar. Eğlenceli paylaşımlar ve interaktif etkinliklerle dolu olan bu platformlar, hem öğrenmeyi hem de keyifli vakit geçirmeyi bir arada sunar.

İnternette yeni bir topluluk arayan ya da bilgi alışverişi yapmak isteyenler için genel forum siteleri harika bir başlangıç noktasıdır. Geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Türkçe forumlar, herkesin ilgisini çekecek konularla doludur. Siz de bu platformlara katılarak, kendi ilgi alanlarınıza uygun başlıklarda sohbetlere katılabilir ve katkıda bulunabilirsiniz. 

Not : Lütfen Çekim Paylaşım Forumları için sitemizi kullanmayın.